Nová kvalita finančných služieb
Úvod  /  O nás  /  Napísali o nás  /  Poznajte svoj rozpočet!

Poznajte svoj rozpočet!

24. marec 2014

Trápia vás dlhy? Máte pocit, že každý mesiac vám pretekajú peniaze pomedzi prsty a vy neviete, kde sa strácajú? Sprostredkovateľská spoločnosť Capital & Financial Protection vám poradí, ako dostať svoje financie pod kontrolu. Ide o dlhodobý a najmä postupný proces. V našej finančnej škole sa dozviete, ako dobre hospodáriť s peniazmi.

Budeme postupovať krok za krokom. Čo je úplne najpodstatnejšie? „Možno sa vám to bude zdať jednoduché, ale v prvom rade musíte poznať svoje príjmy a výdavky. Mnoho ľudí má iba približnú predstavu, koľko každý mesiac minie na rôzne veci. Ak chcete mať svoje financie pod kontrolou, v prvom rade si vytvorte rozpočet. Kým si zvyknete, budete potrebovať trpezlivosť a disciplínu, ale po čase to už bude úplne prirodzené,“ hovorí odborníčka na financie a výkonná riaditeľka spoločnosti Capital & Financial Protection Stanislava Struhárová.

 

Ako na to?

1.    Začnite odo dňa, keď vám príde výplata. Od tohto momentu si zapisujte všetky svoje výdavky. Každý deň večer si sadnite k počítaču alebo k zošitu, zhrňte si bločky a poctivo si zapíšte, koľko peňazí ste v daný deň minuli,“ radí Stanislava Struhárová. Robte to poctivo minimálne počas jedného mesiaca. Ideálne sú ale tri mesiace dôkladného zapisovania.

2.    Pokiaľ ste sám/sama, je zrejme jednoduché vedieť, aký máte príjem. Ak ste rodina, overte, koľko do spoločnej kasy prinesiete všetci dokopy.

3.    Spíšte si vaše pravidelné výdavky, s ktorými nemôžete hýbať a sú fixne dané. „Ide napríklad o splátky hypotéky či životné poistenie,“ hovorí Stanislava Struhárová.

4.    Po mesiaci zapisovania budete mať aj dobrý prehľad o pohyblivých výdavkoch, akými sú napríklad účty za telefón, internet či potraviny. „Práve toto je skupina výdavkov, s ktorými sa dá dobre pracovať, pokiaľ chcete niečo ušetriť. Tu je najväčší potenciál na skresanie,“ upozorňuje odborníčka na financie.

5.    Podrobný zápis každodenných výdavkov robte od výplaty do výplaty. Po ukončení zapisovania preneste výdavky do zvlášť formulára, kde budete mať prehľad, koľko ste utratili za zábavu, potraviny, bývanie ale i sporenie. Plánovače nájdete na internetových stránkach, existujú mobilné aplikácie, ale bývajú aj súčasťou rôznych počítačových softvérov. Ak vám to nevyhovuje, postačí aj jednoduchá tabuľka, kde budete mať uvedený svoj príjem a výdavky rozdelené do fixných a pohyblivých.

6.    Po mesiaci zistíte, aký je stav vašich financií. Ideálne je, ak míňate menej, ako je váš príjem. „Najdôležitejšie je byť k sebe úprimný. Nemá zmysel nepísať si niektoré z výdavkov, akými sú napríklad návšteva reštaurácie. Nemajte výčitky svedomia, skrátka len poctivo zapisujte,“ prízvukuje Stanislava Struhárová.

 

Poznať svoj rozpočet je prvým krokom k ovládaniu svojich financií. Na budúci mesiac odborníci z Capital & Financial Protection prezradia, na čo treba pri vytváraní budúceho rozpočtu myslieť, aby vás nezaskočila žiadna nepríjemnosť.

Čítať viac...

Zaujala Vás kariéra v spoločnosti Capital?

Dohodnite si s nami stretnutie alebo zavolajte na 0907 10 11 10
a my vám radi poskytneme viac informácií.


Copyright © 2013 Capitalfp.sk. Všetky práva vyhradené