Nová kvalita finančných služieb
Úvod  /  O nás  /  Napísali o nás  /  Poradíme vám, ako sporiť na bývanie

Poradíme vám, ako sporiť na bývanie

14. máj 2013

Do redakcie nám prišlo viacero otázok čitateľov, ktorí by chceli začať sporiť na budúce bývanie. Oslovili sme preto odborníka na túto problematiku a prinášame vám jedno z možných riešení.

Otázka čitateľky: Dobrý deň, chcela by som si začať sporiť na budúce bývanie. Možno ani nie vysoké sumy, ale hlavne pravidelne. Nevedeli by ste mi poradiť?

Odpoveď odborníka: Za ideálne sa považuje, ak dokážete ušetriť 30 percent z príjmu. Chápem, že v dnešnej dobe je to však veľmi ťažká úloha. Na druhej strane vaše rozhodnutie šetriť je veľmi dobrým krokom k zodpovednosti.

V prvom rade sa spýtajte samej seba, na čo a prečo chcete šetriť. Ak je to vo vašom prípade byt, tak sa zamerajte na stavebné sporenie. Plynú z neho viaceré výhody. Okrem štátnej prémie sú to zvyčajne aj výhodné úrokové sadzby na stavebné úvery.

Mali by ste ale myslieť aj na tzv. „železnú“ rezervu. To sú peniaze, ktoré sa vám zídu v prípade potreby, ak napríklad prídete o prácu, ste dlhodobo PN, alebo na iné nepredvídateľné výdavky.

Zriaďte si sporiaci účet, ktorý je lepšie úročený ako bežný a pravidelne každý mesiac tam určitú sumu posielajte. Nezabúdajte však ani na drobné šetrenie. Kúpte si hlinené prasiatko, do ktorého budete na konci týždňa vhadzovať všetky mince, ktoré vám ostanú v peňaženke.

Budete prekvapená, koľko dokážete takto našetriť. So šetrením by ruka v ruke mala ísť aj revízia vašich výdavkov. Pozrite sa na to, na čo najviac utrácate a skúste nájsť lacnejšiu alternatívu.

Skontrolujte aj svoje telefónne účty. Ak sa vám zdajú privysoké, popýtajte sa u rôznych operátorov, či vám nemôžu dať výhodnejšiu ponuku. Pozrite sa aj na to, koľko vás mesačne stojí váš bežný účet a čo všetko vám banka spoplatňuje. Skúste nájsť výhodnejší balíček, prípadne zmeňte banku.

Na otázku čitateľky odpovedal Pavol Struhár, Generálny riaditeľ Capital & Financial Protection.

Čítať viac...

Zaujala Vás kariéra v spoločnosti Capital?

Dohodnite si s nami stretnutie alebo zavolajte na 0907 10 11 10
a my vám radi poskytneme viac informácií.


Copyright © 2013 Capitalfp.sk. Všetky práva vyhradené