Nová kvalita finančných služieb
Úvod  /  O nás  /  Napísali o nás  /  Plánujete dieťa? Pripravte sa na to aj finančne

Plánujete dieťa? Pripravte sa na to aj finančne

01. august 2014

Príchod dieťaťa do rodiny je veľká zmena. Malému človeku sa musí prispôsobiť celý chod domácnosti vrátane rodinného rozpočtu. Ako zabezpečiť, aby narodenie dieťaťa, čo najmenej zaťažilo vašu peňaženku?

„Všetko začína prípravou a to už od momentu, keď sa snažíte otehotnieť. Začnite si pravidelne odkladať časť príjmu. Niektorí odborníci dokonca odporúčajú, jeden celý príjem do každého centu vložiť na sporiaci účet a skúsiť žiť iba z jedného platu mesiac aj tri. Je to síce šoková terapia, ale i dobrá príprava na obdobie, keď budete s dieťaťom doma," hovorí odborníčka na financie a výkonná riaditeľka spoločnosti Capital & Financial Protection Stanislava Struhárová. Pokiaľ je už dieťa na ceste, je dobré porozmýšľať nad tým, ako dlho plánujete byť doma. Čím dlhšie, tým väčšiu finančnú rezervu by ste mali mať k dispozícii. „Neexistujú všeobecné odporúčania, koľko presne mať našetrené. Ale jedno univerzálne predsa - snažte sa mať vytvorenú čo najväčšiu možnú rezervu," upozorňuje odborníčka.

 

Na čo myslieť, keď si šetríte ešte pred pôrodom?

 

Plánujete pôrod v súkromnom alebo štátnom zariadení? Čo vás to bude stáť?

Aké sú vaše rodinné výdavky? Ako dokážete z „materskej" a jedného platu vyplatiť hypotéku, úvery či stravu? Na toto však myslíte ešte pred tým, ako si hypotéku zoberiete.
Počítajte aj s nepredvídateľnými udalosťami. Čo ak budete musieť zostať s dieťaťom doma dlhšie, ako ste predpokladali? Alebo sa budete môcť vrátiť do práce iba na čiastočný úväzok? Už teraz by ste mali mať vytvorený „záchranný" účet. K financiám na ňom by ste sa mali dostať ľahko, ale zároveň by to mal byť lepšie úročený účet (napr. sporiaci).
Urobte si zoznam. Hovorí sa, že mať dieťa stojí veľa. No dá sa to zvládnuť aj rozumne. Spíšte si, čo všetko potrebujete. Nenakupujte nič navyše iba preto, lebo ste kedysi čítali, že práve bez toho sa vaše dieťa nezaobíde. Utrácajte rozumne.

Čítať viac...

Zaujala Vás kariéra v spoločnosti Capital?

Dohodnite si s nami stretnutie alebo zavolajte na 0907 10 11 10
a my vám radi poskytneme viac informácií.


Copyright © 2013 Capitalfp.sk. Všetky práva vyhradené