Nová kvalita finančných služieb
Úvod  /  O nás  /  Napísali o nás  /  Nezadlžujte sa. Sporte si pred dovolenkou

Nezadlžujte sa. Sporte si pred dovolenkou

11. jún 2013

Láka vás luxusnejšia alebo dlhšia dovolenka a nemáte dosť peňazí? Máte viacero možností, ako to vyriešiť, radia odborníci. V súčasnosti si už ľudia na zaplatenie dovolenky často berú spotrebiteľské úvery. „Nemíňajte na dovolenku ešte nezarobené peniaze. Určite si sumu, ktorú by ste chceli na dovolenku i vreckové minúť, rok dopredu.

Každý mesiac si odkladajte na sporiaci účet presnú časť,“ radí riaditeľka poradenskej spoločnosti Capital & Financial Protection Stanislava Struhárová. Tiež sa však môžete rozhodnúť pre first moment ponuku napríklad v januári, zaplatiť zálohu a následne dovolenku splácať až do odletu. Podľa Struhárovej po pôžičke treba siahať, až keď je to nevyhnutné. A v tom prípade odporúča zvoliť si skôr spotrebný úver, nie pôžičku od nebankovky, kde je zvýšenie naozaj veľké.

„V prvom rade však musíte vedieť, že to rodinný rozpočet zvládne,“ vysvetľuje riaditeľ portálu FinancnaHitparada.sk Maroš Ovčarik. Spočítajte si svoje príjmy, výdavky, vrátane všetkých úverov i poistení, a pokiaľ vám zostane dostatočná rezerva, začnite plánovať.

V každom prípade je dobré vyžiadať si a porovnať ponuky aspoň 2 – 3 bánk. Zvyčajne však neposkytujú účelové pôžičky na financovanie dovolenky. „Na financovanie môžete použiť bezúčelovú pôžičku bez ručiteľa, prípadne s ručiteľom, kreditnú kartu alebo povolené prečerpanie na účte," dopĺňa Ovčarik. Závisí to najmä od výšky požadovanej sumy. Ak nepotrebujete viac, ako je výška jedného mesačného príjmu, resp. sumu dokážete splatiť do 2 – 3 mesiacov, je vhodné využiť povolené prečerpanie na bežnom účte, prípadne kreditnú kartu. V opačnom prípade je dobré stanoviť si pravidelné mesačné splátky, splatnosť by však nemala presiahnuť 2 – 3 roky. Aj Martin Krajniak z Raiffeisen Bank berie pôžičku na dovolenku až ako jednu z posledných možností. „Od klientov sa najskôr snažíme zistiť, ako majú nastavený rodinný rozpočet. Rozhoduje najmä fakt, či samotný výber pôžičky zodpovedá klientovej schopnosti splácať ju, i výška mesačnej splátky. U niektorých klientov veľmi zaváži možnosť bezplatného predčasného splatenia pôžičky.“

Dnes však už aj viaceré cestovné kancelárie poskytujú svojim klientom možnosť financovať dovolenku na splátky. Ich výhodou je, že sú dostupné priamo v cestovnej kancelárii pri výbere dovolenky. „Vždy je však potrebné porovnať si produkty aj s bankovými pôžičkami a ich celkovú konečnú zaplatenú sumu,“ uzatvára Ovčarik. A rada na záver: ak chcete nakupovať na dovolenke napríklad suveníry, stanovte si limit.

Čítať viac...

Zaujala Vás kariéra v spoločnosti Capital?

Dohodnite si s nami stretnutie alebo zavolajte na 0907 10 11 10
a my vám radi poskytneme viac informácií.


Copyright © 2013 Capitalfp.sk. Všetky práva vyhradené