Nová kvalita finančných služieb
Úvod  /  O nás  /  Napísali o nás  /  Kúpu novej nehnuteľnosti počas vianočných sviatkov treba dobre zvážiť

Kúpu novej nehnuteľnosti počas vianočných sviatkov treba dobre zvážiť

09. december 2012

Väčšina bánk počas vianočných sviatkov oslovuje klientov so zvýhodnenými úrokovými sadzbami či zľavami z poplatkov za spracovanie.

Väčšina bánk počas vianočných sviatkov oslovuje klientov so zvýhodnenými úrokovými sadzbami či zľavami z poplatkov za spracovanie. Či už ide o kúpu bytu, domu alebo ich rekonštrukciu, odborníci sa zhodujú v tom, že treba mať triezvy odstup, ktorý počas sviatkov môžeme ľahko stratiť.

"Kúpa nehnuteľnosti by mal byť premyslený krok. Nedá sa priraďovať k určitému obdobiu. Zvlášť nie k vianočnému, nakoľko to môže klienta emocionálne ovplyvniť natoľko, že nebude triezvo uvažovať nad všetkými dôležitými faktormi spojenými s kúpou," upozorňuje výkonná riaditeľka poradenskej spoločnosti Capital & Financial Protection Stanislava Struhárová.

Podľa nej nie je dôvod sa s kúpou ponáhľať, pretože v najbližšom období nie je predpoklad významného rastu cien nehnuteľností. Klienti časť zabúdajú, že samotná kúpa so sebou prináša aj ďalšie poplatky s ňou spojené. Kupujúci s nimi nemusí počítať, pričom neskôr môžu značne narušiť rodinný rozpočet.

"Najlepšie je, ak si klient dá vypracovať ponuky viacerých bánk a informuje sa o všetkých podmienkach spojených s čerpaním a splácaním úveru," radí Struhárová. Pri plánovaní rekonštrukcie svojho príbytku možno voliť medzi hypotékou a stavebným úverom. Obe varianty majú svoje pre a proti. "Napríklad pri hypotéke je nižšia úroková sadzba a možnosť predčasne splácať časť úveru bez poplatku. Je však potrebné zakladať nehnuteľnosť a tým pádom vznikajú poplatky spojené so spracovaním znaleckého posudku a katastrálnymi poplatkami," upozornila Struhárová.

Nie každý klient je ale ochotný založiť nehnuteľnosť v prospech banky. Pri čerpaní prostriedkov zo stavebnej sporiteľne je zase potrebné rozlíšiť, či sa jedná o stavebný úver alebo medziúver. Je tam totiž rozdiel pri preplatení.

 

Zdroj: TASR

Čítať viac...

Zaujala Vás kariéra v spoločnosti Capital?

Dohodnite si s nami stretnutie alebo zavolajte na 0907 10 11 10
a my vám radi poskytneme viac informácií.


Copyright © 2013 Capitalfp.sk. Všetky práva vyhradené