Nová kvalita finančných služieb
Úvod  /  O nás  /  Napísali o nás  /  FINANCIE: Kúpu novej nehnuteľnosti počas vianočných sviatkov treba dobre zvážiť

FINANCIE: Kúpu novej nehnuteľnosti počas vianočných sviatkov treba dobre zvážiť

09. december 2012

Väčšina bánk počas vianočných sviatkov oslovuje klientov so zvýhodnenými úrokovými sadzbami či zľavami z poplatkov za spracovanie. Či už ide o kúpu bytu, domu alebo ich rekonštrukciu, odborníci sa zhodujú v tom, že treba mať triezvy odstup, ktorý počas sviatkov môžeme ľahko stratiť.

"Kúpa nehnuteľnosti by mal byť premyslený krok. Nedá sa priraďovať k určitému obdobiu. Zvlášť nie k vianočnému, nakoľko to môže klienta emocionálne ovplyvniť natoľko, že nebude triezvo uvažovať nad všetkými dôležitými faktormi spojenými s kúpou," upozorňuje výkonná riaditeľka poradenskej spoločnosti Capital & Financial Protection Stanislava Struhárová.
Podľa nej nie je dôvod sa s kúpou ponáhľať, pretože v najbližšom období nie je predpoklad významného rastu cien nehnuteľností. Klienti časť zabúdajú, že samotná kúpa so sebou prináša aj ďalšie poplatky s ňou spojené. Kupujúci s nimi nemusí počítať, pričom neskôr môžu značne narušiť rodinný rozpočet.
"Najlepšie je, ak si klient dá vypracovať ponuky viacerých bánk a informuje sa o všetkých podmienkach spojených s čerpaním a splácaním úveru," radí Struhárová. Pri plánovaní rekonštrukcie svojho príbytku možno voliť medzi hypotékou a stavebným úverom. Obe varianty majú svoje pre a proti. "Napríklad pri hypotéke je nižšia úroková sadzba a možnosť predčasne splácať časť úveru bez poplatku. Je však potrebné zakladať nehnuteľnosť a tým pádom vznikajú poplatky spojené so spracovaním znaleckého posudku a katastrálnymi poplatkami," upozornila Struhárová.
Nie každý klient je ale ochotný založiť nehnuteľnosť v prospech banky. Pri čerpaní prostriedkov zo stavebnej sporiteľne je zase potrebné rozlíšiť, či sa jedná o stavebný úver alebo medziúver. Je tam totiž rozdiel pri preplatení.

 

Zdroj: TASR

Čítať viac...

Zaujala Vás kariéra v spoločnosti Capital?

Dohodnite si s nami stretnutie alebo zavolajte na 0907 10 11 10
a my vám radi poskytneme viac informácií.


Copyright © 2013 Capitalfp.sk. Všetky práva vyhradené