Nová kvalita finančných služieb
Úvod  /  O nás  /  Napísali o nás  /  Chcete si na darčeky požičať? S nami to zvládnete s rozumom

Chcete si na darčeky požičať? S nami to zvládnete s rozumom

16. november 2012

Aj vy ste podľahli reklame, ktorá nás presviedča, že na Vianoce máme byť štedrí? Chytáte paniku, lebo z výplaty vám to na darčeky nijako nevychádza? Ak uvažujete nad tým, že si peniaze požičiate, najskôr si prečítajte naše rady.

Aj vy ste podľahli reklame, ktorá nás presviedča, že na Vianoce máme byť štedrí? Chytáte paniku, lebo z výplaty vám to na darčeky nijako nevychádza? Ak uvažujete nad tým, že si peniaze požičiate, najskôr si prečítajte naše rady.

KOĽKO NAOZAJ POTREBUJETE

Ak si chcete vziať spotrebiteľský úver v banke a už teraz sa tešíte, že vďaka nemu nakúpite darčeky, niečo pre seba a tiež si ľahko poradíte s nákupom sviatočných potravín, začnite racionálne počítať. Vždy myslite na to, že požičané peniaze musíte raz vrátiť.

A kedy si úver vôbec nebrať? „Určite by sme si nemali požičiavať na bežnú spotrebu, ako je úhrada inkasa či nákup potravín,“ pripomenul Struhár. Varuje aj pred inými pokušeniami v predvianočnom čase.

„Mnohých ľudí zláka napríklad nákup na splátky.Ak okrem neho uvažujete aj nad ďalším úverom, dobre si ho zvážte. Musíte byť totiž schopní splatiť požičané peniaze,” zdôraznil odborník.

Platí to dvojnásobne, ak už teraz máte nejaký iný úver.“ Ak ste už niekedy zháňali darčeky na poslednú chvíľu, možno ste kúpili aj úplné zbytočnosti alebo ste zaplatili viac, ako ste pôvodne chceli. Zapamätajte si: vždy treba nakupovať s chladnou hlavou!

KÝM SA UPÍŠETE...

Pozor aj na „rýchle“ pôžičky. Zmluvu i podmienky si vždy dobre prečítajte. Nepodpisujte nič, kým vám nie je všetko úplne jasné!

A to ani vtedy, ak vás súria alebo vydierajú v štýle, že „táto ponuka je vaša posledná výhodná šanca”! Inak vás pár vianočných drobností môže stáť aj strechu nad hlavou.

Napríklad vtedy, keď pôžičky nedokážete splácať a k slovu sa dostane exekútor!

7 TIPOV, AKO NEMÍŇAŤ ZBYTOČNE

  1. Určite si pevnú sumu, ktorú chcete dať na vianočné darčeky.
  2. Napíšte si zoznam ľudí a darčekov, ktoré im chcete venovať.
  3. Nenakupujte impulzívne, snažte sa vyhnúť ošiaľu typu „cenovo výhodné“ – nakoniec môžete zistiť, že cena nebola až taká dobrá.
  4. Racionálne zvážte cenový strop pre jednu osobu. Originálny darček môžete vymyslieť aj za 10 eur!
  5. Vytvorte aj vlastnoručné darčeky, ak si na ich výrobu trúfate.
  6. Dohodnite sa v rámci rodiny či priateľov, že kúpite jeden väčší dar, na ktorý sa poskladáte. V konečnom dôsledku vás to tak môže vyjsť oveľa lacnejšie a obdarovaný sa tiež poteší.
  7. Odolajte „neuveriteľne výhodným” podmienkam na úver. Ak si nie ste v tomto istí, radšej oslovte finančného poradcu.

ÚVER SI VZAL KAŽDÝ DEVIATY Z NÁS

Sme optimistický národ! Veríme, že recesia sa nás nedotkne. Aj preto si bez problémov berieme nové úvery. Odvážni sú najmä muži.

Stále platí, že sme šetrní. Naše dlhy sú oproti úsporám nižšie a aj v rámci eurozóny patríme medzi najmenej zadlžené národy. Nie vždy však máme dosť peňazí, takže si musíme požičať. Potvrdzujú to údaje Svetovej banky Global Findex Database, podľa ktorej si vlani vzal úver každý deviaty Slovák starší ako 15 rokov.

Podľa analytikov Poštovej banky tak banky vyhoveli žiadostiam o úver 500-tisíc Slovákom. Po úvere z banky siahajú u nás viac muži ako ženy.

Výraznejšie rozdiely sú aj vo vzdelaní – pôžičku z banky si vlani zobral jeden z ôsmich Slovákov s ukončenou strednou alebo vysokou školou. Medzi ľuďmi s nižším vzdelaním bol záujem o úvery takmer dvojnásobne nižší.

 

Zdroj: Svetová banka, Global Findex Database

Čítať viac...

Zaujala Vás kariéra v spoločnosti Capital?

Dohodnite si s nami stretnutie alebo zavolajte na 0907 10 11 10
a my vám radi poskytneme viac informácií.


Copyright © 2013 Capitalfp.sk. Všetky práva vyhradené