Nová kvalita finančných služieb
Úvod  /  O nás  /  Napísali o nás  /  Ako sa nezadĺžiť na Vianoce

Ako sa nezadĺžiť na Vianoce

15. november 2012

Hovorí sa, že ako na Nový rok, tak po celý rok. Dajte si pozor, aby sa ten váš nezačal hneď tým, že budete musieť splácať niekoľko úverov – upozorňuje finančno-sprostredkovatetľská spoločnosť Capital and Financial Protection. V spleti reklám, letákov i spoločenského tlaku, že na Vianoce treba byť štedrý a zároveň si aj dopriať, sa môže veľmi ľahko stať, že neodoláte spotrebiteľskému úveru z banky, či si na darčeky požičiate v nejakej „nebankovke".

„Zastávam názor, že ľudia by sa mali prikrývať iba takou perinou, na akú majú. Viem, že sa to nepočúva ľahko, hlavne, ak je práve pred Vianocami a lákadiel na možné darčeky je veľmi veľa. No pokiaľ si niečo kúpite na splátky, na niečo si požičiate od známych a na ďalšie si zoberiete úver, v novom roku sa vám dlhov môže ťažko zbavovať,“ hovorí generálny riaditeľ poradenskej spoločnosti Capital and Financial Protection Pavol Struhár. Ak si plánujete zobrať spotrebiteľský úver v banke a už teraz sa tešíte, že z časti nakúpite darčeky, niečo pre seba a tiež si ľahko poradíte s nákupom potravín na tieto sviatky, začnite naozaj citlivo zvažovať. „Vo všeobecnosti platí, že by sme si nemali požičiavať na bežnú spotrebu. Teda na platenie inkasa či nákup potravín. Toto by sme mali zvládať z „vlastného“ vrecka,“ upozorňuje Pavol Struhár. Ak už teda chcete kupovať darčeky a nemáte dostatok hotovosti, zoberte do ruky pero a papier a poctivo počítajte. Neberte si zbytočne veľký úver. Nezabúdajte, že ho raz budete musieť splatiť. „Mnoho ľudí zláka nákup na splátky. Ak k tomu ešte uvažujete nad ďalším úverom, dobre si to zvážte. Aby ste potom zvládali splátky aj naozaj platiť. Toto platí dvojnásobne, ak už nejaký úver máte a splácate ho,“ hovorí Pavol Struhár.

Ak ste už niekedy nakupovali darčeky na poslednú chvíľu, možno ste kúpili aj úplne zbytočnosti alebo ste zaplatili viac, ako ste pôvodne chceli. Nakupujte s chladnou hlavou, a to isté platí aj v prípade, ak si chcete brať úver. Zvážte všetky podmienky. Možno bude pre vás výhodnejšie prečerpanie účtu či kreditná karta. Pozor aj na tzv. rýchle pôžičky. Zmluvu i podmienky si treba dobre prečítať. Aby vás pár vianočných drobností, nestálo oveľa viac.

Tipy ako zbytočne neminúť viac:

  • stanovte si pevnú sumu, ktorú tento rok chcete na darčeky minúť
  • spravte si zoznam ľudí a darčekov, ktorými ich chcete obdarovať
  • nenakupujte impulzívne, snažte sa vyhnúť ošiaľu „cenovo výhodné“, nakoniec môžete zistiť, že cena nebola až taká nízka
  • dohodnite si cenový strop pre jednu osobu. Aj za 10 eur sa dajú vymyslieť originálne darčeky
  • kto si trúfa, môže skúsiť aj vlastnoručné darčeky
  • v rámci rodiny či priateľov sa môžete dohodnúť, že kúpite jeden väčší dar, na ktorý sa poskladáte. V konečnom dôsledku vás to tak môže vyjsť oveľa lacnejšie a obdarovaný sa tiež poteší
  • odolajte neuveriteľne výhodným podmienkam na úver. Ak váhate, skúste osloviť finančného poradcu.

Myslite už teraz na Vianoce 2013

Začnite šetriť už od Nového roka. Uvidíte, ako dobre to funguje. Nemusíte si odkladať veľké sumy, stačí, ak spravíte pár zmien. Zaobstarajte si nádobu, alebo „prasiatko“. Na konci každého týždňa vysypte z peňaženky všetky drobné a odložte ich. V októbri si spočítajte, koľko sa vám podarilo našetriť. Určite vás to prekvapí a váš rodinný rozpočet tiež neutrpí.

 

Zdroj: TS Capital and Financial Protection.

Čítať viac...

Zaujala Vás kariéra v spoločnosti Capital?

Dohodnite si s nami stretnutie alebo zavolajte na 0907 10 11 10
a my vám radi poskytneme viac informácií.


Copyright © 2013 Capitalfp.sk. Všetky práva vyhradené