Nová kvalita finančných služieb
Úvod  /  O nás  /  Napísali o nás  /  Ako manažovať financie v spoločnej domácnosti?

Ako manažovať financie v spoločnej domácnosti?

21. august 2014

Bratislava, Admin – Hovorí sa, že dvaja dokážu žiť rovnako lacno, ako jeden. Možno aj to je jeden z dôvodov, prečo ľudia volia spoločné bývanie s partnerom a to i vtedy, ak nemajú svadbu či iné záväzky v pláne. Deň, keď sa nasťahujete so svojím partnerom pod jednu strechu je významným krokom, ktorý si určite zapamätáte. V tom čase by ste však už mali mať jasno, ako budete ako dvojica viesť svoje financie.

„Existuje viacero spôsobov ako zosúladiť svoje peniaze. Tradičná predstava jedného spoločného účtu sa však vytráca. Zo skúseností s našimi klientmi môžem povedať, že najčastejšie prevláda stratégia dvoch oddelených účtov, pričom sa partneri o výdavky v domácnosti delia rovným dielom,“ hovorí expertka na financie a výkonná riaditeľka spoločnosti Capital & Financial Protection Stanislava Struhárová a dodáva, že v takomto prípade stojí za úvahu zriadenie ešte ďalšieho účtu. „Na tretí účet môže dvojica posielať peniaze rovným dielom, alebo po vzájomnej dohode aj v inom pomere s tým, že sa z neho budú hradiť všetky výdavky, ktoré súvisia s domácnosťou. Teda nájom, potraviny či drogéria. Ak niečo ostane, môže tieto peniaze dvojica presunúť na šetriaci účet. Neskôr z neho môžu nakupovať darčeky pre rodinných príslušníkov, prípadne si zaplatiť dovolenku,“ uviedla Stanislava Struhárová. Odborníčka na financie zdôrazňuje, že v dnešnej dobe je pre ľudí dôležitá určitá finančná sloboda. Obaja v páre chcú mať možnosť rozhodovať o svojich peniazoch, preto systém, dvoch resp. troch účtov je pre dvojice najvhodnejší. „Treba však dbať na to, aby ste zbytočne neplatili. Zriaďte si účty tam, kde ich vedenie budete mať zadarmo,“ dodala Stanislava Struhárová.

Ako na spoločnú kasu?
- Pokiaľ nie ste stotožnený s používaním jedného účtu, ponechajte si ako dvojica svoje účty, ku ktorým si zriadite tretí. K tomuto spoločnému účtu by mali mať prístup obaja partneri. Porovnajte si ponuku viacerých bánk a nájdite si účet, ktorého vedenie bude zdarma.
- Vypočítajte si približné náklady na spoločnú domácnosť (nájom, potraviny, drogéria, spoločné záujmy…)
- Dohodnite sa s partnerom, v akom pomere sa o tieto výdavky budete deliť. Veľa dvojíc bez ohľadu na výšku príjmov volí systém pol na pol.
- Dohodnutú čiastku posielajte každý mesiac na tretí – spoločný účet. Nastavte si trvalé príkazy. Dohodnite sa, čo presne sa bude z tohto účtu platiť.
- Ideálne je, ak vám každý mesiac na spoločnom účte zostanú nejaké peniaze navyše. Presunúť ich môžete na sporiaci účet, z ktorého budete uhrádzať mimoriadne výdavky (napr. dovolenku).

Čítať viac...

Zaujala Vás kariéra v spoločnosti Capital?

Dohodnite si s nami stretnutie alebo zavolajte na 0907 10 11 10
a my vám radi poskytneme viac informácií.


Copyright © 2013 Capitalfp.sk. Všetky práva vyhradené