Nová kvalita finančných služieb
Úvod  /  O nás  /  Napísali o nás  /  9 tipov pre študentov, ako ušetriť peniaze

9 tipov pre študentov, ako ušetriť peniaze

22. september 2014

Nový školský rok sa už rozbehol a mnohí stredoškolskí študenti riešia, ako ušetriť z vreckového. Vysokoškolákov zase zvykne trápiť, ako hospodáriť za mesiac s peniazmi tak, aby si dokázali zaplatiť ubytovanie, ale zároveň si dopriali aj zábavu.

„Kľúčom k dobrému hospodáreniu je poznať svoje príjmy a výdavky. Až potom môže študent rozmýšľať nad tým, kde sa dá ubrať, na čom ušetriť, aby mu zostalo na iné potreby,“ hovorí odborníčka na financie a výkonná riaditeľka spoločnosti Capital & Financial Protection Stanislava Struhárová. Zároveň poskytla niekoľko tipov pre mladých ľudí, kde sa dá ušetriť zopár eur.

 

1.    Jedlo – hovorí sa, že výdavky za jedlo bývajú najvyššie. Ak si budete stravu pripravovať sami, ušetríte podstatnú časť svojho príjmu, ako keby ste jedávali vo fastfoodoch či reštauráciách. Obmedzte preto konzumáciu „vonku“ na minimum.

 

2.    Učebnice – stredoškoláci si potrebujú zvyčajne zakúpiť učebnice cudzieho jazyka, vysokoškoláci si k tomu musia pripočítať aj skriptá. „Popýtajte sa vo vyšších ročníkoch, či niekto nechce predať alebo požičať svoje učebnice a skriptá,“ radí Stanislava Struhárová.

 

3.    Bývanie – najlacnejšie sa zvykne žiť u rodičov. V cudzom meste si však treba bývanie zabezpečiť. Internát býva finančne najoptimálnejším riešením. Mnohí ľudia ho však nedostanú okamžite. Vtedy sa treba poobzerať po stredoškolských internátoch, ktoré sú cenovo dostupné. Ak chcete voliť privát, dajte sa dokopy viacerí študenti, aby vás nájom vyšiel lacnejšie.

 

4.    Rozumné utrácanie – koľko zošitov a iných potrieb do školy naozaj študent potrebuje? Spíšte si zoznam a neskôr si ho opäť pozrite. Určite v ňom nájdete veci, ktoré nebudete potrebovať zakúpiť.

 

5.    Pôžičky – snažte sa im vyhnúť. „Ak sa predsa necháte zlákať, dbajte na to, aby peniaze, ktoré si chcete požičať vždy súviseli so štúdiom. V prípade záujmu si najskôr preverte možnosti študentských pôžičiek, ktoré poskytuje štát,“ hovorí odborníčka na financie.

 

6.    Zábava – zistite si, aké sú možnosti voľnočasových aktivít a zábavy v rámci školy a internátu. Niektoré z nich bývajú zadarmo, iné zase za výhodnú cenu.

 

7.    Zľavy – nakupujte tam, kde dostávajú študenti výhodné zľavy.

 

8.    Účet – študentský účet by mal byť už povinnou výbavou. Spýtajte sa aj na možnosť založiť si k nemu sporiaci účet, na ktorý budete môcť vkladať kedykoľvek ľubovoľnú čiastku peňazí.

 

9.    Brigáda – či už občasná, alebo pravidelná vám zabezpečí príjem.

Čítať viac...

Zaujala Vás kariéra v spoločnosti Capital?

Dohodnite si s nami stretnutie alebo zavolajte na 0907 10 11 10
a my vám radi poskytneme viac informácií.


Copyright © 2013 Capitalfp.sk. Všetky práva vyhradené